Polska Macierz Szkolna w Irlandii
Dołącz do nas na:
  • Strona główna
  • English
  • Aktualności
  • Leaving Cert
  • LOM
    • Gdzie szukać inspiracji?
  • Kontakt
  • Współpraca
  • Działalność
    • Udział
  • Zasady przyjęcia/korzyści
  • Statut
  • Świadectwa
  • Konkurs ortograficzny
  • Prasa o nas
  • Linki

Lokalny Ośrodek Metodyczny ​w Irlandii przy Polskiej Macierzy Szkolnej

Picture
12 listopada 2016 roku, podczas konferencji metodycznej w Galway odbyło się uroczyste powołanie Lokalnego Ośrodka Metodycznego w Irlandii przy Polskiej Macierzy Szkolnej.
Picture

Nasze doradczynie metodyczne w Irlandii

Picture

Dorota Połatyńska

Picture
Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem i stopniem nauczyciela mianowanego. Z ramienia Post-Primary Languages Ireland uczy języka polskiego w irlandzkiej szkole średniej St. Brogan’s College w Bandon. Współzałożycielka i dyrektor ABC Polskiej Szkoły Popołudniowej w Carrigaline.
Wiecznie poszukująca nowych dróg ​w edukacji i kreatywnych rozwiązań́ obserwatorka różnych systemów nauczania. Kierując Lokalnym Ośrodkiem Metodycznym dba o różnorodność szkoleń organizowanych zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami nauczycieli szkół polonijnych w Irlandii.
Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z innymi traktuje jako jeden ​
​z najważniejszych elementów rozwoju zawodowego nauczyciela.
​

Picture

Weronika Mielewczyk

Picture
Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Humanistycznej
w Gdyni, ukończyłam Wydział Pedagogiki Wczesnoszkolnej, Przedszkolnej i Terapii Pedagogicznej.  W ciągu tygodnia pracuję
w irlandzkim przedszkolu z grupą 4-latków,
a w soboty w Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie
​z pierwszakami.
Najwięcej jednak wiedzy i umiejętności zdobyłam pracując przez 12 lat w szkole polonijnej w Irlandii. Przez cały ten okres byłam wychowawcą w klasach 1-3.
Moje doświadczenie i wiedzę o pracy z dziećmi, wspomagam licznymi kursami i szkoleniami, dzięki którym lekcje z dziećmi są ciekawe
i niecodzienne. Jestem entuzjastką pracy w grupach, w ruchu
i odejścia od sztywnego wypełniania gotowych ćwiczeń. 
Praca w LOM-ie jest dla mnie nowym doświadczeniem i wyzwaniem.  Chciałabym dzielić się moją wiedzą z nauczycielami polonijnymi
w Irlandii, pomóc im rozwijać się, poznawać nowoczesne narzędzia
i techniki pracy z dziećmi dwujęzycznymi mieszkającymi poza granicami Polski.

Your browser does not support the video tag.

​Portfolio na  nowej maturze z języka polskiego  w Irlandii 
14.05.2021

W piątek wieczorem nasz Lokalny Ośrodek Metodyczny zorganizował spotkanie poświęcone informacji zwrotnej i budowaniu portfolio językowego. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wspaniałą atmosferę.

​Spontanicznie i dynamicznie, czyli praktycy o edukacji
​9.01.2021

9 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie zorganizowane przez Lokalny Ośrodek Metodyczny przy PMSI w Irlandii zatytułowane „Spontanicznie i dynamicznie, czyli praktycy o edukacji”. Wzięło w nim udział wielu fantastycznych prelegentów. Różnorodność tematyczna była ogromna, natomiast wszystkie wystąpienia były fascynujące i inspirujące. Swego rodzaju nowością były tematy dotyczące dobrostanu nauczyciela i refleksje po zdalnym nauczaniu. Goście specjalni - Anna i Robert Sowińscy z Fundacji Plan Daltoński.pl - mogli się przekonać, dla ilu osób jest ważna pedagogika oparta na współpracy, samodzielności, odpowiedzialności i refleksji. Głos zabrali kolejno: Anna Konarzewska, Magda Krajewska i Beata Gwizdała, Aleksandra Kimpel, Joanna Gadomska, Monika Szulkowska, Małgorzata Górka, Dorota Kujawa-Weinke, Marcin Michalik i Justyna Kesler. W kilkugodzinnym spotkaniu brało udział czterdzieścioro uczestników, między innymi zarząd PMSI. Na pewno warto podkreślić bardzo serdeczną atmosferę i przygotowanie merytoryczne gości. Już planujemy kolejne spotkania.

​Zastosowanie kart konwersacyjnych Multi-Talk w szkole polonijnej.
​Szkolenie z p. Justyną Kesler.
10.06.2020

​Izolacja może mieć swoje dobre strony. Środowy wieczór spędziła z nami Justyna Kesler - autorka innowacyjnych kart konwersacyjnych Multi-Talk. Z racji tego, że „jeden obraz jest więcej wart niż tysiąc słów” piktogramy mogą stanowić bardzo wartościowe narzędzie dydaktyczne. Pani Justyna pokazała praktyczne zastosowanie kart na zajęciach w szkole polonijnej. Entuzjazm, konkretna wiedza, kreatywność i pasja gościa zauroczyły uczestników, którymi byli nauczyciele szkół należących do naszej organizacji. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w tym wydarzeniu.

Genial.ly dla opornych - szkolenie z p. Dorotą Połatyńską
​3.06.2020

W dobie kształcenia na odległość poszukujemy nowych narzędzi pracy. Jednym z nich jest platforma Genial.ly - narzędzie do wykorzystania zarówno przez nauczyciela jak i ucznia. Możliwości tej platformy przybliżyła nam dyrektor ABC Polskiej Szkoły Popołudniowej w Carrigaline, p. Dorota Połatyńska. Podczas szkolenia dowiedzieliśmy się, jak można wykorzystać to interaktywe narzędzie w nauczaniu zdalnym oraz jak zainspirować uczniów do korzystania z tej ostatnio popularnej platformy i rozbudzić ich kreatywność. Zamiast spędzać wiele godzin przy przygotowywaniu prezentacji dla uczniów, może warto wykorzystać ich potencjał?

Warsztaty w Polskiej Szkole w Clonmel
18 września 2017

Lokalny Ośrodek Metodyczny w Dublinie przy współpracy z Zarządem Polskiej Szkoły w Clonmel zorganizował zajęcia w dniu 18.09.17 w Polskiej Szkole w Clonmel. Warsztaty poprowadzone metodami aktywizującymi były zbudowane wokół tematu: "Polska kraj nad Wisłą." Szczególnie ważny temat w roku 2017, który został uznany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej za Rok Wisły. Oprócz ćwiczeń integracyjnych, nauczyciele poznali różnego rodzaju aktywności, skupione wokół tematu Wisły, pomocne w zbudowaniu ciekawych zajęć z różnymi grupami wiekowymi.

​

Sprawozdanie ze spotkania z rodzicami - LOM W DUBLINIE
​20 maja 2017

Picture
20 maja 2017 roku w Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie odbyły się spotkania dla rodziców i nauczycieli. Spotkania poprowadziła Pani Mirosława Lewandowska - Nowakowska, nauczycielka szkoły PAK z wieloletnim stażem w szkołach w Polsce i polonijnych. Głównym tematem spotkania dla rodziców była dwujęzyczność: zwiększenie świadomości rodziców zamieszkałych w Irlandii na temat korzyści wynikających z dwujęzyczności i motywowanie dzieci do nauki języka polskiego. 

Uczestnicy spotkania zadawali pytania, dodawali własne komentarze, dzielili się własnymi doświadczeniami. Spotkali się rodzice żywo zainteresowani wychowaniem dzieci w pełnej dwujęzyczności. Z kolei nauczyciele zostali zapoznani z ofertą szkoleniową ODNSWP, ofertą LOM w Dublinie, jak również z aktywizującymi metodami nauczania i materiałam dydaktycznymi IPN. 

 Rodzice i nauczyciele wyrazili chęć uczestnictwa w innych spotkaniach i szkoleniach, które pomogą odpowiedzieć im na wiele pytań dotyczących pracy z dziecmi dwujęzycznymi, podpowiedzą jak można je wspierać i ukierunkować na drodze do jak najlepszego opanowania języka polskiego. 

LOM w Dublinie serdecznie dziękuje za współpracę Dyrekcji, Nauczycielom i Rodzicom z Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie. Szczególnie dziękujemy p. Mirosławie Lewandowskiej za trud włożony w przygotowanie spotkań i ich poprowadzenie.  

A zatem , Drodzy Rodzice, mówmy do naszych dzieci po polsku z miłością, uznaniem za ich wysiłek i dostarczajmy im jak najwięcej okazji do używania naszego ojczystego języka. ​

Szkolenie w Polskiej Szkole Dublin 15 imienia Konstancji i Kazimierza Markiewiczów
​29 kwietnia 2017

​W ramach działań Lokalnego Ośrodka Metodycznego w Dublinie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska, 29 kwietnia 2017 r., w Polskiej Szkole Dublin 15 imienia Konstancji i Kazimierza Markiewiczów Polska Szkoła Dublin 15 miały miejsca 3 wydarzenia: spotkanie dla rodziców, rekonstrukcja Insurekcji Kościuszkowskiej i szkolenie dla nauczycieli. Dzień zaczął się od zebrania dla rodziców, podczas którego lokalny metodyk, p. Agnieszka Grochola, przedstawiła korzyści wynikające z pięlegnowania języka ojczystego u polonijnych dzieci. Prezentacja miała tytuł: "Moje mądre dwujęzyczne dziecko". Atrakcją dnia było odtworzenie przysięgi Kościuszki na krakowskim rynku. Dzięki staraniom Pani Dyrektor, Justyny Kolasińskiej oraz zaangażowaniu kadry szkoły i rodziców cała społeczność szkolna przeniosła się do roku 1794, na krakowski rynek, aby wspólnie przeżyć uroczysty moment składania przysięgi przez Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej. Nie zabrakło kamienic z krakowskiego rynku, pięknych strojów krakowskich, kosynierów i samego Kościuszki ( jak malowany!) wraz z generałami. Następnie wystąpiły dzieci z poszczególnych klas deklamując wiersze i śpiewając patriotyczne pieśni. Na zakończenie dnia, na 2-godzinnym szkoleniu, spotkali się nauczyciele z tej szkoły, którzy mieli możliwość zapoznać się z niektórymi metodami aktywizującymi, ciekawymi pomocami dydaktycznymi i elementami oceniania kształtującego. To był bardzo pracowity i udany dzień. LOM w Dublinie pragnie serdecznie podziękować za współpracę Dyrekcji Polskiej Szkoły Dublin 15, za umożliwienie oberwacji zajęć w szkole, za życzliwe przyjęcie przez rodziców i nauczycieli. Już wkrótce kolejne wydarzenia w kolejnych szkołach :)

Pierwsze szkolenie

Niedawno powołany przy Polskiej Macierzy Szkolnej Lokalny Ośrodek Metodyczny w Irlandii już rozpoczął swoją działalność. Pierwsze zajęcia dla nauczycieli pani Agnieszka Grochola poprowadziła w Polskiej Szkole Altogether w Newbridge. Kolejne niebawem​.
Picture
Picture
Picture

Powołanie Lokalnego Ośrodka Metodycznego
​12.11.2021

​12 listopada 2016 roku, podczas konferencji metodycznej w Galway, w obecności szacownych gości odbyło się uroczyste powołanie Lokalnego Ośrodka Metodycznego w Irlandii przy Polskiej Macierzy Szkolnej oraz metodyka – p. Agnieszki Grocholi.
Picture
więcej
Picture
Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.